U najrazvijenijim zemljama sve je prisutnija tendencija ozelenjavanja krovova, s obzirom da je zelenila sve manje, pa se stoga teži ozelenjavanju svake moguće površine. U Francuskoj je nedavno usvojen zakon koji propisuje da svi novi objekti koji su izgrađeni u komercijalnim zonama budu delimično pokriveni biljkama ili solarnim panelima, dok je u Torontu još 2009. godine donesen podzakonski akt na osnovu koga su svi novi stambeni i industrijski objekti morali da imaju zelene krovove.
Svetski trend ozelenjavanja krovova je sve prisutniji i kod nas, i to ne samo kroz individualne projekte, već i kao intezivno i ekstenzivno ozelenjavanje fasada, koje bi trebalo bitno da podigne kvalitet života u gradovima.
Naša firma koja se bavi projektovanjem i uređenjem zelenih površina već 20 godina susreće se sa sve više upita o projektovanju krovnih vrtova, što nam donosi novi izazov u projektovanju i izvođenju radova, s obzirom da je na veštačkoj podlozi „krova“ potrebno stvoriti sve uslove za rast i razvoj zelenila.
Prilikom projektovanja krovnih vrtova treba sagledati sve preduslove za rad, a to su konstrukcija objekta, prometnost objekta, pozicija prostora u odnosu na vremenske uslove, bezbednost. Temperaturne razlike pri tlu i na visini su velike, vetrovi su jači, veća je izloženost svetlosti, naleti kiše su snažniji. Zbog svega toga, najvažnija pitanja pri projektovanju krovnog vrta (pre estetskih), jesu ona koja se tiču zaštite integriteta krova – krovna konstrukcija mora ostati vodonepropusna, stabilna, dugotrajna i zaštićena od oštećenja. Pravilnim izborom mobilijara, materijala i biljaka celokupna težina elemenata vrta može se svesti na optimum koji neće ugroziti bezbednost objekta.
Tek kada su poznati uticaji i preduslovi, može se pristupiti osmišljavanju i izvođenju krovnog vrta. Izbor rešenja je veliki, a svi elementi se mogu kombinovati po ukusu i potrebama korisnika. Naravno, treba voditi računa o ulozi svakog postavljenog elementa ili biljke, koji moraju biti prilagođeni uslovima karakterističnog položaja na objektu.
Pitanje ozelenjavanja nije samo pitanje estetike ili održavanja psihološke veze čoveka sa prirodom, već se istovremeno radi o poboljšanju eko i klimatskih uslova u izgrađenim sredinama. Do sada smo više upita imali od privatnih lica, koji su želeli da svoj prostor oplemene zelenilom i okruže se prirodom. Međutim, sve je veća svest i kompanija i javnih institucija o potrebi da ozelenjavanjem poboljšaju ekološke i klimatske uslove. Gradovi sveta odavno pokušavaju da pronađu načine balansiranja između dve krajnosti: izgradnje industrijskih objekata i neophodnosti javnih zelenih površina. Iz tog razloga sve češće novi projekti u sebi podrazumevaju ozelenjavanje krova ili terasa.
Uglavnom se preporučuje niže rastinje, patuljaste forme drveća, nisko ukrasno šiblje, puzavice, ukrasne trave kao i nisko-kalemljene forme drveća. Biljke treba saditi u laganu zemljišnu smešu obogaćenu hranljivim materijama za dobar razvoj biljaka.Više sadnice je potrebno ankerisati kako bi se obezbedila njihova stabilnost od udara jakih vrtova. Ovakav izbor biljaka će Vam omogućiti pogled i uživanje u njemu, kako danju tako i noću, a i ublažiće buku koja dopire sa ulice.
Balkoni i prostori na ravnim krovovima mogu da se preurede u veoma zanimljive površine na kojima tepisi trave i biljke u posudama daju izvanredne efekte stvarajući zelene oaze u vazduhu. Krovni vrtovi mogu da sadrže veći broj elemenata koji se koriste i u vrtovima u nivou tla: mogu se urediti geometrijskim, pejzažnim ili mešovitim stilom, ali ipak postoje važne dizajnerske i strukturne razlike u razvoju pejzaža na vrhu krova i u nivou tla.
Ukoliko želite svoj krovni prostor ili terasu da oplemenite biljkama i stvorite svoju zelenu oazu, naša firma Gras Garden, specijalizovana za izvođenje pejzažno-arhitektonskih projekata, pružiće vam kompletnu podršku i uslugu, od inicijalnog koncepta do izvedenog stanja.